16 Comments

DALL E görseli oluşturmak için "Bu görseli oluşturmak için girilen metinler. Bu metinleri yazma kabiliyeti yeni bir meslek dalının da habercisi." Notu bana insanların daha çok okumaları gerektiğini düşündürdü. Yazarak bu kadar detaylı tasvir için iyi bir okuyucu olmak şart değil mi?

Expand full comment
author

Kesinlikle öyle. Web siteleri ile başlayan ve sosyal medya ile devam eden süreçte insanlığın hiç olmadığı kadar okuduğu ve yazdığı ortada. Yapay zeka ile iletişim ise işin apayrı bir boyutu olacak.

Expand full comment

Farklı kaynaklara ulaşmak ve farklı görüşleri öğrenmek bağlamında sosyal medyanın kuşkusuz çok olumlu etkisi var. Ancak sosyal medyada insanların dikkatini çekmek için için kısa ve ilgi çekici içeriklere de çokça rastlıyoruz. Sanki biraz hızlı ve kolay tüketilen içerikler revaçta gibi.

Expand full comment
Sep 24, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Hocam selamlar,

Tam da Harari'nin Homo Deus'unu tekrar okurken denk geldi diye sanırım, insan-tanrı kavramına adım adım yaklaştığımızı hissediyorum.

Sizin derlediğiniz bu güncel içerikleri Pazar günleri izole bir ortamda okumak benim için aktif bir meditasyon rutinine dönüştü. Günlük hayatta takıldığımız, telaşladığımız şeylerin küçüklüğünü fark etmek için yarım saatlik bir hatırlatıcı.

Emeğiniz ve istikrarınız için çok çok teşekkür ederim. Hepimiz belli bir dönemde çok iyi ürünler, içerikler, başarılar elde edebiliyoruz ama asıl önemli olan bunu sürdürebilecek altyapı ve güce sahip olmak.

Ellerinze sağlık :)

Expand full comment
Oct 2, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Her hafta nasıl bu kadar emek yoğun bir içerik oluşturduğunuzu gördükçe şaşırıyor ve sizi taktir ediyorum. Emeğinize sağlık. Ben de karınca kararınca size katkıda bulunabilirsem sevinirim. Sony R&D'nin Linkedin bültenlerinde çok ilginç inovasyonlar ve ürünler duyuruluyor.

https://www.linkedin.com/company/sonyresearch/

Sağlıcakla kalın. Selamlar.

Expand full comment
Sep 24, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Elinize sağlık hocam. Girişteki iki konu için YouTube videosunu inşallah yapabilirsiniz. Kolaylıklar. 🤗

Expand full comment

Serdar abi lise son sınıfta olsaydın ve şuanki aklınla olsaydın. Üniversite okur muydun? Okumasaydın ne iş yapardın?

Bir arkadaşım için soruyorum.

Expand full comment
author

Ben üniversiteyi yarıda bırakıp gazeteciliğe devam ettim (Şurada anlatmıştım: https://www.mserdark.com/memur-cocugu-olmak/). Bitirseydim de aynı işi yapacaktım / yapardım. Fakat bugünkü aklım olsa okulu yarıda bırakmaz, dişimi sıkar ve bitirirdim. Çoğu şey daha kolaylaşırdı.

Expand full comment

ellere sağlık öncelikle... her zamanki gibi güzel bir bülten olmuş.

Bu hafta şöyle düşündüm; Esasında bazı teknolojik/bilimsel gelişmeler insanlığı nasıl da bir disütopyaya doğru götürüyor; Teknolojik konularındaki gelişmeleri ilgiyle takip etsemde çoğu zaman birçok "gelişme"yi gereksiz bulmuşumdur. Bu gelişmeler içinde de en gereksiz ve tehlikeli olanı ise yapay yiyeceklerin üretilmesine harcanan emek ve anlamsız çaba. İnsanlık ne kadar gelişirse gelişsin bu laboratuvar eti, 3D somon gibi gelişmeler sadece sistemin olumsuz taraflarını beslemeye yarayacak. Dünya Yiyecek Programı, BM gibi kuruluşların verdikleri rakamlara göre dünya da yılda 900 milyon ton yenebilir yemek çöpe giderken bu gelişmelerin sanki bir "gelişme" olarak haber haline getirilmesi bana pek doğu gelmiyor. Ve bu vesile ile sentetik yiyeceklerle ilgili bir bakış açısını da şuraya not düşmek isterim. https://navdanyainternational.org/the-corporate-push-for-synthetic-foods-false-solutions-that-endanger-our-health-and-damage-the-planet/

Expand full comment
author

Teknoloji tarihinde "gerekli" gelişim diye bir kategori yoktur. Hepsi birilerinin hayalinden ya da sistemde gördüğü açıktan ortaya çıkmış ve sonrasında "ihtiyaç" haline gelmiştir. Yoksa ne otomobil ihtiyaçtı ne de telefon. Hiç kimsenin böyle bir talebi yoktu. Fakat hayatımıza girdikten sonra olanlar malum.

Bu alandaki yargılarımız genellikle aceleci ve bilinmezliğin getirdiği endişeden kaynaklı olarak fazla temkinli oluyor. Tarih boyunca da böyle olmuş.

Su akıp yolunu buluyor bir şekilde. İnsan küçük olsa da insanlık büyük bir şey.

Expand full comment

Akılııtelefona temkinli yaklaşan yaşlılar şimdi elinden bırakmıyor. Facebook'u tehlike görüp dün kürsülerden "aman haa girmeyin böyle yerlere!" diye öğüt verenler bugün Facebook'a en üst seviyede temsil ediyorlar.

Expand full comment

Yine düzgün bir sabaha başlayıp da maili okuyarak yüzlerce soru ile oksijen gazetesi köşesine bakakaldığımız bir bülten olmuş.))) Misal

—Microsoft bu bilgiyi sızdırarak ne yapmak, nereye varmak istemektedir?

—Pilli araçlar iyi hoş ama ikinci elde değerleri dibe vuran elektrikli araçların hali ne olacak? Elektrikli araç çöplüğü ülkeler görmeye şimdiden başladık..

—Hidrojen işi ne oldu? Toyota dışında hidrojen projesine devam eden firma kalmadı diye üzülürken, elektrikli araçlar gaz ve toz bulutu olduğu sırada Toyota nın Pirius ile ortalarda dolaşması aklıma geldi.

—Zeplin Adana üzerinden geçerse kurşun sıkar mı bizim vatandaşlar?

Expand full comment

"Türkiyede lityum batarya üreten şirket var mı?

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde robotik sistemlerden güdüm kitlerine, telsizlerden torpidolara kadar birçok alanda kullanılan pillere yenileri eklendi. Türk ordusuna güç veren ASPİLSAN Enerji, yeni yatırım olan Lityum iyon Silindirik Pil Üretim Tesisi ile günde 24 bin adetlik üretim kapasitesine ulaştı.5 Şub 2023

https://www.sanayi.gov.tr › haber

AVRUPA'NIN İLK SİLİNDİRİK LİTYUM İYON PİL TESİSİ Tarih"

Google Amca

Zorlu grubunun 10-15 yıldır bu işe yatırım yaptığını bi belgesel videosundan hatırlıyorum.

Elon Musk ergenliği atamadı üzerinden abi 😀

Tat artırıcı değil de tat ürrtici ve doyurucu elektrik sinyali üreten normal nobel ödülünü hak edeceğini düşünüyorum. Hatta sanal tat, gerçeğinden kat be kat artırılmış olursa daha revaç bulur. Obezite için umut veren bir malumat haberi eline sağlık.

Alzheimeri 20 yıl önceden tespit eden izi bul 40 milyonu kap 🙂 Hayırlı olsun iyi buluşlarda harcasınlar.

Teşekkür ederim Ustam kolay gelsin herkese selamlar ❤👋🇹🇷

Expand full comment

Serdar abi Bard ChatGPT gibi yapay zekaların internetteki herkese açık içeriği kendi ürünlerini geliştirmek için kullanacağını açıkladı. Bunu engellemek için kendi blogunda vs. Robots.txt özelleştirmesi uygulayacak mısın?

Expand full comment
author

Hayır. Şahsen herkese ve her şeye ulaşması; nihayetinde "fayda yaratması" için içerik üretiyorum. Neye hayrı dokunuyorsa yanıma kar. İnsan ya da yapay zeka (ya da onun vesilesiyle ulaşılacak yüz milyonlarca insan) benim için fark etmiyor.

Expand full comment

Agam benim ❤🤲🇹🇷

Expand full comment