16 Comments
Nov 12Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Emeğiniz için teşekkürler amirim:)

Expand full comment
Nov 14Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Serdar Bey merhaba,

Yazınızı keyifle okudum ve birçok arkadaşıma da yönlendirdim. Öğrenmekten keyif aldığım hususları sayenizde bir paket olarak karşımda buldum ki bunun anlamı benim için ciddi zaman tasarrufu demek. Vaktiniz için teşekkür ederim.

Güzel bir hafta dilerim.

Expand full comment
Nov 12Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Okudum gördüm çok teşekkür ederim 🙏Serdar Abi Allah razı olsun.

WhatsApptan çevremin dikkatini cezbedecek, meraklandıracak bazı paragrafların ekran görüntüsünü paylaşıyorum bunu facebook'ta pek yapmıyorum tabi yazının tamamını değil tabi 🙂 Umarım kural ihlali yapmıyorumdur.

İlaç firmaları Türkün aklını okuyan yazılım da geliştirmeleri lazım 🙂

Elektrik üretim mekanizması çok hoşuma gitti ücra köyler için umut ve iyi alternatif olur inşallah

Herkese güzel haftalar dilerim.

Expand full comment

Serdar Bey;

Çok güzel bir iş çıkarmışsınız.Saol’un.

Expand full comment
Nov 29·edited Nov 29

''Almanya / Fraunhofer Araştırma Enstitüsü, sahte ilaçları tespit edebilen “SmartID” adlı bir yöntem geliştirdi.'' demişsiniz de, bu yöntem yıllardır Türkiye'de zaten kullanılıyor. Adı da İTS. Mobil uygulaması da var. Karekod okutarak ilacın sahte olup olmadığına ilişkin kontrolü gerçekleştirebiliyorsunuz. Hatta fazlası da var. Prospektüse bile erişebiliyorsunuz :)

https://www.its.gov.tr/

Expand full comment

Bir robotun insan "öldürmesi" mümkün değil. Neredeyse bu konuyla ilgili çıkmış tüm haberlere baktım ve şu sonuca vardım: Olay, protokolü yanlış yazılmış ve/veya protokolün doğru takip edilmediği bir süreçte meydana gelen basit bir iş kazası gibi duruyor. İster yapay zeka olsun, ister basit matematiksel bir algoritma ile idare edilen robot olsun bilinci olmayan bir nesnenin insan ölümüne neden olması felsefi olarak imkansız. Sonuçta insanlar tarafından programlanan her aletin neden olduğu ölümün arkasında gene bir insan olması gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla bu haberlerin veriliş tarzı bana sanki işverenleri aklamak için suçu robotların üzerine yıkmakmış gibi geliyor. 😊 (sarkazm içerir)

Expand full comment

🧿🙏

Expand full comment

Merhaba Serdar Bey dünya halleri adllı haber bülteninizi severek okuyorum lakin fare hakimiyetim azaldığı için ALS SAYESİNDE haberlerinPODCAST halini getirilmesini rica ediyorum Sevgi ile kalın hoşça kalın saygılar ve iyi çalışmaları

Expand full comment

Çok teşekkürler, yine trendin nereye gittiğini ve neye odaklanmak gerektiğini hatırlatan, günlük hayatın telaşlarından arından kurgu olmayan bir roman kesiti gibi aktı gitti.

1) Yüksek ama çok yüksek miktarda veriyi işleyebilmek, muhafaza edebilmek.

2) Bu iş için gereken enerjiyi, çok daha ucuza %1'ine belki ve sürdürülebilir şekilde üretmek.

3) İşlenen veriden en çok parayı kazanacak ürünü yaratmak/tasarlamak.

Expand full comment

(Humane) Ekransız mobil cihaz, kalbe yakın olduğu için bir ton tartışma çıkacağı kesin. 😂

Expand full comment

Günaydınn komutanım🫡

Expand full comment