21 Comments
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Kaleminize sağlık💫

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Serdar Bey, elinize sağlık. Yine bütünlüğü sağlayabilmişsiniz, okurken kendime dünya gündeminde ne var dedim, Finans - Politika - Teknoloji - Doğal Çevre - Uzay ve Siber Güvenlik başlıkları çıktı. (Önem sıralamasına göre değil :) )

Bu bülten sayesinde sosyal medya kullanmadan ilgilendiğim bilgilere 1 saat zaman ayırıp tek seferde alabiliyorum. Çok çok teşekkürler, elinize emeğinize sağlık.

Bilgisayara kurulan yapay zeka uygulamaları tam bir Ironman Jarvis'i gibi olacak sanırım. 8 Milyar insanın neye ne tepki vereceğini modellerlerse kişisel asistan herhalde en temel uygulama-cihazımız olur :)

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Yapay zeka ve sanal gerçekliğin bu denli hızlı yol katetmesi bana Matrix serisini hatırlatıyor... Bir yerden sonra acaba artık insanları da makineler mi yönetir... Hollywood bu konuları çok uzun yıllar önce işledi. İnsanlar gerçeklik ve sanal dünya arasında sıkışacak mı... Yada Terminatör filmi gibi yapay zeka dünyaya sonu getirecek mi... Çok tuhaf ABD şuan taksici kavramı yapay zekaya devrediliyor. Ve bunu benimsemeyenler tarafındanda yakılıyor. Makineler ile İnsanlar arasında ekmek kavgası başlamış bile...

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Karl Marx zamanında Jeff gibi adamlar var mıydı acaba? veya bu zamanda Marx olsaydı yine de Das kapital kitabını yazar mıydı? tek cümleyle garip bir dünya. Elinize sağlık Serdar bey.

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

ISS’deki robotla ameliyat deneyindeki yanıt zamanı şimdilik Doherty eşiğinin (0,4 saniye) üzerinde. Bu eşiğin üzerinde. Sistemin geri bildirimi bu eşiğin üzerinde olduğunda kullanıcı daha zor odaklanıyor ve verim düşüyor.

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Her zamanki gibi bizi derin düşüncelere saldı bıraktı. Şahsen Avustralya hükümetini özellikle tebrik ediyorum.

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Komplo teorilerini sevmem ama mesela elimde tuttuğum telefonun sesimi kaydettiğinden şüphem kalmadı ama aramızda uzak mesafe olmadığı için beyin dalgalarımı kullanarak düşüncelerimi sayısal veriye döküyor olabilir mi? Yani bugün haberdar edildiğimiz birçok teknolojik yenilikler nötrinolar misali içimizden geçip gidiyorlar da haberimiz olmuyor mu? Belki düşünce okuma uç örnek ama şu dünyadan haberlere bakılırsa bizden ve otoritelerden habersiz çook dümenler döndürüldüğüne dair delil teşkil edecek azımsanmayacak kadar karine var. Allah sonumuzu hayretsin . Ne saygı kaldı ne töre! 🙂

Eline sağlık herkese huzurlu haftalar ve selamlar 👋

Expand full comment
Feb 18Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Tek solukta okudum! Kaleminize sağlık.

Expand full comment

Bu hafta birçok yazım yanlışı yapmışsınız Serdar Bey.

Expand full comment
author

Hangileri olduğunu yazarsanız hemen düzeltirim. O kadar dar zamanlarda çalışıyorum ki bazen gözümden kaçabiliyor.

Teşekkürler, selamlar.

Expand full comment

Şöyle derledim:

Tamamen kendi arzularıma doğrultusunda... --> arzularım

Fransa, elektrikli araçlar için sunduğu 5 bin euro’ya varan indirim teşviğini... --> teşvikini

Çinli teknoloji devi Huawei’nin Fransa’da 20 yıldır hizmet veren ofisi mali şube tarafından basılarak belgelerine el konuldu... --> el kondu

Savcılık, operasyonun yolsuzluk iddiasıyla yürütülen soruşturmanın ilk adımı olduğu belirtti... --> olduğunu belirtti

Bu kapsamda Instagram ve Threads, politik içerikli paylaşımların algoritmalar... --> paylaşımları

İhtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz dil model(leri)ini... --> model(ler)ini

Ek bilgi: Önlemez bir yükselişe sahne olan NVDIDA... --> NVIDIA

Bell şirketi, ABD Ordusu için geliştirdiği yüksek hızla dikey iniş - kalkış yapabilen (HSVTOL) aracının ilk konsept tasarımını anıttı... --> tanıttı

Kripto para camiasının amiral gemisi Bitcoin 2 yılın ardından bu hafta ilk defa 50 bin dolar seviyesine tırmanıp, 1 trilyon dolar Pazar... --> pazar

Bitcoin madencilerinin cazibe merkezlerinden biri haline gelen Etiyopya’nın yatırım ajansa EIH... --> ajansı

“Esasns” dedik hemen heyecanlanmayın! --> esans

Sevgiler, selamlar, hürmetler...

Expand full comment
author

Sabaha karşı otel odalarında çalışınca böyle oluyor işte. Hepsini düzelttim. İlgi ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

Expand full comment

Asıl biz teşekkür ederiz. ❤️

Expand full comment

Ben de aynısını düşündüm okurken, en çok yazım hatalı bülten bu olabilir sanırım. Amirim yetişemiyor asistan lazım kendisine. Tek tabanca kalmaya ısrarlı :)

Expand full comment

Dark mod okumakta cok zorlaniyorum. Bunu light mod’a cevirebilecegim bir ayar var mi acaba?

Expand full comment

Bence de siteyi default olarak light moda getirmelisiniz sayın yetkililer., eklenti kuramadığım bir bilgisayarda olduğum için mecburen ufak bir google araması ile siteyi javascript kodu vasıtasıyla tüm renkleri tersine çevirerek okumak zorunda kaldım.

Expand full comment

Fransa'da elektrikli hem elektrikli araba teşvik işi hem de araba paylaşımı baya gündemde. Ben orada yaşıyorken Renault Zoe'nin bir kampanyası vardı, firma size arabayı kiralıyor, 5 sene sonunda ya paranın geri kalanını da verip arabayı alıyorsunuz, ya da firmaya geri veriyorsunuz. Coğrafya ve yerleşim de müsait, örneğin Strasbourg şehrinin etrafında 20- 40 km çapında onlarca köy ve kasaba var ve bir çok insan güzel Alsas köylerinde müstakil evlerinde oturup merkeze gidip gelmeyi tercih ediyor. Araba paylaşımı konusunda ise köylerin ana yola bağlandıkları noktalara araba paylaşım park noktaları yapmışlar. Üstelik bunun radarı da var (yeni başlamış), paylaşımlı araba şeridinde yan koltuk boş araba kullanıyorsanız termal kameralı radar eve faturayı gönderiyor :)

Keyifle ve merakla okuyorum bültenleri

Elinize sağlık

Expand full comment

Serdar Bey, iyiki varsınız. Sizi çok seviyoruz

Expand full comment

Tek kelimeyle hazine. Bence tarzınız ve tabi yazılarınız nevi şahsına münhasır ve takdire şayan. Her kelimesi tonlarca serotonini depomini ve endorfini drive eden cinsten. Teşekkürler.

Expand full comment

Bitcoin madencileri ve enerji tüketimi haberini özellikle açtım orijinal metni okudum. Yapay zeka işlemcilerinin harcadığı enerjiyi özellikle görmezden gelmişler. Yine sizin eski bültenlerden birinden; Tek bir yapay zeka görseli üretmek için harcanan enerji, elimizdeki telefonu %16 oranında şarj etmeye yeter. Tek bir görsel için bu.. İnanılmaz bir saptırma var ve bayaa baya bilinçli yapılıyor artık..

Expand full comment

Ve ardından video üreten Sora... Prodüksiyon şirketlerinde sıra... Artificial Intelligence geleceği şekillendiriyor

Expand full comment