11 Comments
Mar 24·edited May 19Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Şu eşitlik konulu tiyatro oyunundan hareketle farkedilmesi gereken şeylerden konuşmak istedim. İsrarla bir çaresizlik üzerine bir şeyler yapma çabası. Oysa M.Ö. 3000 lerden bu yana Türk Toplumlarında ve devletlerinde böyle bir sorun yoktu.Kadın ve erkek "aynı" idi. İkiside at biner savaşa gider çocukla ilgilenir her işi paylaşırdı. Burada içselleştirilmesi gereken "aynı olmak " meselesi "eşit olmak meselesi " değil. Eşit kelimesi ,beraberinde var olan eşitsizliğin bir anlamda kabbullenilip onun üzerine düzeltmeye çalışmayı barındırıyor. Ama cinsiyetçiliğin tepe yaptığı ve etkilendiğimiz arap kültüründen uzaklaşsak ve sadece özümüze dönsek, zaten "aynı " olacağız ve sorun kalmayacak. farketmemiz gerekn asıl mesele aradaki bu farkı anlamaktır. Eşitolmaya çalışma "aynı" ol.

Expand full comment

melih abi bence aynı değiliz farklıyız ve eşitiz.

matematikten örnek verecek olursam kök 8 = 2 kök2

Expand full comment
Mar 24·edited Mar 24Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Ellerinize sağlık... Özellikle Elon Musk ile ilgili haberler çok ilgimi çekiyor. Sansürü engellemek için Twitter'ı aldı, açık kaynaklı olacağını vaat edip sonradan kodlarını kapattığı için bir yapay zeka uygulamasını dava etti. Herşey açık ve ortada olsun tabii. Ama üstadımız ABD İstihbarat Servisi'nin açtığı casus uydular ihalesini kazanırken, tüm dünyayı gözetleyecek yeni bir sistemin kurulmasına da yardımcı oluyor. Kazandığı para umurumda değil tabii afiyetler olsun ama yeni dünya düzeninde sansürün olmadığı düşünülürken bilgi akışının manipüle edilebildiği bir sistemin kurulmasında büyük emeği olacağı kesin.

.

Expand full comment
Mar 26Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Katlanabilir güneş paneli yerleşim merkezlerinden uzak yerlerde kafa dengi ailelerle kurulacak şirin akıllı sitelerin enerji ihtiyacını karşılamak için güzel seçenek.

Bakalım şu beyne takılan çipler ne zaman normalleşecek?

Kripto para zaten hayal üzerine kurulu gibi geliyor bana. İleride çöküşü çok can yakacak gibi.

Kargo uçağı boğa yılanı gibi maşallah 🙂

Yazınız için teşekkür ederim⚘ kolay gelsin, herkese selamlar 👋

Expand full comment
Mar 25Liked by M. Serdar Kuzuloglu

emeğine sağlık abi

Expand full comment
Mar 25Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Podcast için çok teşekkür ederiz. Link paylaşmak çok iyi olmuş. Bu yorumu yapabilmek için çaba sarf ettim. İyi birşey yaptığınızın farkında olmanızı istedim 😊 Selamlar

Expand full comment
Mar 24Liked by M. Serdar Kuzuloglu

bu hafta yazı yine muhteşem teşekkürler

Expand full comment

Elinize sağlık 🙋🏻‍♂️

Expand full comment

Merhaba; Tiyatronun linki maalesef çalışmıyor. Arayınca da bulamadım. Link tekrar paylaşılırsa çocuğumla gitmek isterim.

Expand full comment
Mar 25Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Teşekkür ederim Hasan Tahsin. İlk kurşunu sıktığın gibi ilk doğru cevabı da yazdın hemen <3

Expand full comment