17 Comments
Jun 2Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Eline, emeğine sağlık Serdar abim

Expand full comment
May 29Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Merhaba Serdar Bey,

Daylight ürününü çok beğendim keşke ülkemizde satın alabilmenin bir yolu olsaydı. Bültende böyle işe yarar "iyi düşünülmüş" ürünlerin olması çok hoşuma gidiyor.

Bütün emekleriniz için teşekkürler.

Expand full comment
May 26Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Merhaba Serdar bey,

Nerdeyse hepsinde kendime özel ama hiç de aklıma gelmeyen ve de öğrenme tutkuma ilaç gibi gelen eşsiz Bülteniniz, ayrıntılı bilgiler içeren kaynak linkli Podcastlarınız için 2 hafta kadar yazamadım.

Hem bültenleriniz hem de podcast yayınlarınızın için teşekkür ediyor , linklerini daha çok kişiye ulaşması için paylaşmaya devam ediyorum.

Edward Hopper'ın Nighthawks videosunu zevkle izledim.

Google aramalarında daha da araştırınca çok ilgimi çekti.

ChatGPT 4o ı ne android ne de web ücretsiz versiyonunda belki de henüz bölgesel nedenlerden dolayı eklememiş olabilirler mi bilemiyorum. Yada bendeki ücretsiz versiyonunda göremedim/bulamadım

Yapay zeka konusuyla ilgileniyorum,

podcast dinlemek açısından daha da fazla araştırıp gürültülü ortamlarda sesi yükseltecek, sessiz ortamlarda azaltacak ayarları veya ayarları olan player ı bulmaya çalışıyorum

Aslında çok da kolay çözümler farklı uygulamalarda çok yaygın kullanılıyor

(Film Kurgu programlarında gürültü azaltıcı veya ses dengeleyici gibi )

Arasak da bulamayacağımız içeriklerle dolu hem bülteniniz hem de podcastlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır

Expand full comment
May 26·edited May 26Liked by M. Serdar Kuzuloglu

"Gezen insanlar gezmeyi bıraktığında insanoğlu gezegendeki görevini tamamlamış olacaktır." Eskişehir'de Adalarda, Hamamyolunda Esparkta gezen insanları bu vb düşünceler eşliğinde izliyorum. Ben zaten ordan oraya haldır haldur gezmeyi pek sevmiyorum. İcatlar ihtiyaçlardan doğar malum, işte dünyada her türlü teknolojik altyapı oluşmasına rağmen beni oturduğum yerden bırak dünyayı uzayda oradan oraya gezdirecek cep telefonu fiyatında hizmet sektörü üretilemedi. Şuan sıkıntımız var mesela.Sokakta yaşayan, adı konulmamış teşhis edilmemiş hastalıklar dahil her türlü riski taşıyan hazlarını dorukta yaşamak isteyen aklı kıt veya fazla gelen insanlar için de böyle toplumu riske etmeyecek her şeyi kafada bitirecek teknoloji ağırlıklı rehabilitasyon ortamları hala inşa edilmedi. Belki konjonktüre yakın cingöz iş insanlarına yatarım(!) alanı açmak için ihale edilmeye değer bütçeyi bekliyordur. İşin ucunda para olsun çözmeyeceği mesele olmayacağına inanıyorum bu toplumun

Eline gönlüne sağlık zihnimizi doyurdun Allah razı olsun Üstadım.

Expand full comment
May 26Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Sizin esprili bilgi dolu dilinizi çok seviyorum.Kaleminize aklınıza sağlık🔆

Expand full comment
May 26Liked by M. Serdar Kuzuloglu

"Beyin çipi geliştirenler arasına ABD / California Üniversitesi de eklendi. Çalışma grubunun geliştirdiği çözümün en ilginç işlevlerinden biri, farklı bir dile ait sesleri kişinin beynine kendi anadiline çevirerek “duyurması”. Bu çözümle yürütülen klinik deneyde İngilizce ve İspanyolca konuşan iki kişinin gerçek zamanlı birbirini kendi dilinde anlaması sağlandı." Hocam dil öğrenmenin bir anlamı kalacak mı diye sormayacağım ama insanın sorası geliyor.

Expand full comment
May 26Liked by M. Serdar Kuzuloglu

❤️❤️❤️

Expand full comment

Merhaba,

Bu sayıda Tayvanlı Chip şirketi TSMC ilgili haberin kaynak linki çalışmıyor sanırım.

https://substack.com/redirect/1c639975-5df5-48cb-80d8-ff5d00f07e45?j=eyJ1IjoiMXk5eTkyIn0.NxKFjQ2F7OQHGsVW7JtY-HP3qKFTCYGhBDPCy3FyRVw

Expand full comment
author

Geçici bir sorun olabilir. Bağlantı sorunsuz olarak çalışıyor. https://archive.md/aMZKS

Expand full comment

Amirim, benim anladığım Kyivstar fidye olarak ödememiş Rus hacker grubuna. O bütçe, $90M, siber saldırı sonrası hasar fonu olarak ayrılmış ve harcanmış.

"Komarov said the mobile operator allocated 3.6 billion hryvnia ($90.76 million) to deal with the aftermath of the attack. It went towards repairing damage as well as on strengthening the system and funding a loyalty program for clients."

Expand full comment

Sağlık Olsun başlığı 1. haber (medy) bir üstte başlıkta başka haberin içine girmiş. düzenleme gerekiyor amirim

Expand full comment
author

Düzelttim. Uyarı için teşekkürler.

Expand full comment

Disney + personelinin %14 ünü işten çıkarması ile ilgili ; Disney, aynı zamanda üçüncü çeyrekte 512 milyon dolar zarara uğradı. Atatürk dizisinin yayınlanmama kararının ardından tartışma konusu olan uluslararası dijital film ve dizi platformu Disney Plus'ın global pazarda son 3 ayda 11,7 milyon üye kaybettiği açıklandı. demekki neymiş ? Söylemeye gerek yok. Dünyanın en büyük toplumuyla ters düşmeyecektin Disney çünkü Türkler Heryerde..

Expand full comment

Bu haftaki bülten e-postada kısa kalmış. Bültene yeni üye olmuş biri bültenin orada sona erdiğini düşünüp geri kalan kısımdan mahrum kalabilir. Bültenin başına web sayfasının da bağlantısını koyarak duruma karşı uyarmanızı tavsiye ederim.

Expand full comment
author

E-posta hizmetleri uzunluk sebebiyle mesajları yarıda kestiğinde altına tamamını görüntülemek için özel bir bağlantı ekliyor. Kontrol edip yanıtlarsanız sevinirim.

Expand full comment

Evet alt kısımda "iletinin tamamını görüntüle" diye çıkıyor. Ama normal görünüm kadar iyi değil sanki :(

Expand full comment
author

Doğru ancak o kısım benim müdahale edebileceğim bir nokta olmadığından yapacak bir şey de yok.

İlginiz ve katkınız için teşekkürler.

Expand full comment