13 Comments
Mar 12, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Serdar Bey mrb,

Değişim hızının inanılmaz artığı şu dönemde, sizlerden gelen bu özet resmen ilaç gibi.

Algı & içselleştirme hızımızdan yüksek bu değişim döneminde ben sakinleştirici bir ilaç gibi okuyorum, emeğnize ve katkınıza sağlık, bizler için çok değerli umarım gençler de bir an önce değerin keşfine varır.

Expand full comment
Mar 12, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Büyük bir alt üst oluşun yaşandığı zamanımızda, paylaştığınız içerikler bizlere gideni ve gelmekte olanı anlama konusunda eşsiz katkı sağlıyor, emeklerinize sağlık...

Expand full comment
Mar 12, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Serdar bey merhabalar,

Keyifli ve dopdolu bir bülten olmuş. ChatGPT konusunda gelişmeleri hevesle bekliyorum. Emeğiniz için çok teşekkürler.

Expand full comment
Mar 12, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Merhabalar, cok tesekkur ederiz! Yine cok ilgi cekici ve bilgi dolu bir bultendi. Ellerinize saglik

Expand full comment
Mar 12, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Öncelikle İzmirden selamlar sizlere amirim . Yine kendi açımdan konuşursam ;ufuk açıcı, belli konularda yine yelpazemi genişletip araştırmalarımı arttırmamı sağlıyacak bir yazıydı, minnettarım.

Instagramdan ara ara paylaştığınız öneri kitapların bir çoğunu temin edip okumuş biriyim. En son sabah saatlerinde ‘ istanbul öyküleri ‘ serisinide bitirmiş bulunmaktayım. Çok keyifliydi. Sizle anca buradan iletişime geçebileceğimi hissettiğim için buradan maruzatımı iletiyorum. Önümüzdeki günlerde bu sefer ben , haddim mi orasını çözememekle birlikte kitap önermek istiyorum sizlere. Saygılarımla

Expand full comment
Mar 12, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

He he! Veri sizden "köşe yazarı" edasıyla yorum bizden 😀 Wall-E bizim de favorimiz, ölüyoruz keratayı 🥲 Demokrasinin bedeli; insanın insandan başka yardımcısının olmadığını anlayasıya kadar birbirinin gücünü son haddine kadar tüketmesi. Avrupa ve torunu Amerika bu günlere kolay gelmedi. Robotların insana benzemesinin nedeni de bu büyük ihtimal. Kedi kediyle, aslan aslanla daha çok güç ve üstünlük mücadelesine girer, tabi insan da insanla. Dünyada iki kişi kalsa illa biri efendi diğeri köle olacak🙁 Ütopyam: Bu hengamede dünya genelinde birbirine üstünlük kurmayacak merhametli anlayışlı akıllı bir milyon insan yok mudur? Bunların çaktırmadan ürkütkeden bir araya gelip kendi akıllı şehirlerini kurma ihtimali yüzde kaçtır?

İşe gidip gelirken bu vakitlerde hep yukarı bakarım. Sabah erken saatlerde hava ışımadan, akşam karanlığında ve gece ISS geçişlerine denk gelirim. Yanından geçtiklerime ve yanımdan geçenlere heyecanla işaret ederim: Bakın bu ISS! Veya Jüpiter'i Venüs Mars'ı. Ama aynı heyecanı Eskişehir gibi yerde kimsede bulamam. En son meslektaşım fotoğraf atmıştı: Hocam bunlar gezegen mi? Diye sevinerek cebap vermiştim: Evet öndeki Jüpiter ortadaki Ay sondaki de Venüs! Memleket insanı paraya duyduğu merak her gün gözüne çarpan gökyüzündeki parlak nesnelere yok. Veya biz merakı fazla abartıyoruz..

Bültenin için teşekkür eder sağlıklı günler dilerim M. Serdar KUZULOĞLU hocam. 🤲❤👋

Expand full comment

Bultenleri severek takip ediyorum, iyiki varsınız.

İnsana hizmet edecek bir varlığın insan suretinde olması şart mı?

Bu soru bizim hayal gücümüzün kısıtlı olmasıyla ilgili olabilir, doğada çok mucizevi şeyler var, mesela baykuslarin kanat yapilarindan kaynaklı neredeyse ses cikarmadan ucmasi gibi, ya da citalarin omurilik yapilarinin o kadar yuksek hizlara cikmalarini sağlamaları gibi. Peki biz insanlar bunun neresindeyiz aslinda fiziksel olarak pek de bir yerinde degiliz gibi. Ama bildigimiz bir şey varsa o da fiziksel yapimizin bircok şey yapmaya elverisli oldugu. Mesela 4 kollu insansi robot yapılabilir ama 4 kollu insan anatomisini bilmiyoruz çünkü yok. Aslinda işin özü biz insanlar kendimizden daha yetenekli fizige sahip bir canli görmediğimiz ve hayal edemedigimiz icin robotları da kendi fizigimize benzetiyoruz diye düşünüyorum.

Expand full comment

unsubscribe opsiyonu yok maalesef eklerseniz sevinirim, siteye giris yapip abonelikten cikmakla ugrasmak zorunda degil hic kimse.

Expand full comment
author

Ben istesem de istemesem de kullandığım bülten hizmeti her gönderimin altına otomatik olarak abonelikten çıkma bağlantısını ekliyor. Belki bu haftaki bültenin uzunluğu sebebiyle çıkmamıştır. Arşivdeki diğer örneklere baktığınızda göreceksiniz. Selamlar, sevgiler.

Expand full comment

Teknoloji elçisi. Teşekkürler amir

Expand full comment

Merhaba. "Tahıl ve bakliyat ağırlıklı paleo diyeti" yazmışsınız ama bildiğim kadarıyla bu diyet Taş Devrindeki gibi beslenmeyi kapsıyor. Yani tahıl ve bakliyat tüketmemeleri lazım.

Expand full comment

Eksik olmayin, tesekkurler.

Expand full comment

“İnsana hizmet edecek bir varlığın insan suretinde olması şart mı?” Bu soru beni bi illustrator olarak hep zorlamıştır. Çok acayip bir şey. Binlerce yıl geriye ve binlerce yıl ilerisi arasında sıkıştırıo😂

Expand full comment