9 Comments
May 15, 2023Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Emeğinize sağlık Serdar Bey, gündemden bir nebze de olsa uzaklaşabildim sayenizde.🙏

Expand full comment

Serdar amirim, son iki hafta yayın gününden çok sonra okuduğumdan yorum yapmamıştı, bu hafta pineklediğim bir günde yayınınızı ilk okuyanlardan olma fırsatı yakaladım. Yine emeklerinize sağlık, seçim günü bir nebze siyasetten uzaklaşmak iyi geldi sayenizde havamız az da olsa değişti. Yapay zeka bölümünüzü ilgiyle takip etmekteyim, siz de acaba sisli bir yolda ilerlediğimizi düşünüyor musunuz bu konuda, yoksa gayet rahat çalışmaları takip mi ediyorsunuz ? Aklıma Neuralink ile yapay zekanın birleşimi beni ürkütmekte de ;(

Expand full comment

Merhaba

ALS tanısı aldığım gün eşim de parkinson başlangıcı tanısı almıştı.(Ağustos 2021) Sağlık haberlerinizi bu nedenle çok yakından takip ediyorum. Emeklerinize sağlık. HABER ORDER TABAĞI İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Her haber farklı disiplinlerde okuryazarlığımı arttırıyor. TEŞEKKÜRLER...

Expand full comment

İki ahbap var farklı görüşleri olan.. Pazartesi sabahı ikisinin de yüzleri asıktı. Hani kahkaha egzersizi yaptırırlar ya bazı iletişim uzmanları ben ömrümde eften püften basit şeylere göbekleri kalkıyarak gülen onları gördüm. Yanlarında dura dura bana da bulaşacak gibi. Görüşleri taban tabana zıt ama gülüşleri bir ahbaplar çok bu memlekette. Yarım günlük aradan sonra İnci Börek'in Akarbaşı şubesinde içtikleri çaylar eşliğinde gülüşmelere bahane muhabbetlerine kaldıkları yerden devam ettiler.

Favori haberim yıkamakurutma makinesi eğer geliştirilir ve ucuzlarsa elbise yıkayıp kurulayıp ütülemekten dere kenarında çamaşır yuğarken belleri tutulan ebelerinden farkı kalmayan hanımefendi ve beyefendiler çok sevinecekler.

Yapay zekaya hayırla bakalım hayırlı olsun inşallah diyorum. Belki dünyamızın bozulan ekosuna kurtarıcı olarak yetişecek unsur yapay zekadır?

Eline dolma kalemine gönlüne yüreğine dengeyi şaşırtmayan zihnine sağlık M. Serdar Kuzuloğlu Ağabey. ❤🤲🇹🇷

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve spor bayramımız kutlu olsun inşallah 🇹🇷❤

Expand full comment

merhaba, bci haberinde yanlış link vermiş olabilir misiniz?

Expand full comment
author

Hayır, bağlantı doğru.

Expand full comment

Hocam bu yazının en ilginç notu otomobil devlerinin de aylık abonelik sistemine girmesi, insanlık bu abonelik sisteminden kurtulmak istedikçe iş otomotiv sektörüne kadar yürüdü, bakalım bu abonelik işi daha nerelere varacak...

Expand full comment

Aslında bir sorum var. Kullandığımız bisikletlerin tekerleğine dinamo benzeri bir şey takıp gece farların yanmasını sağlıyorduk. Teker döndükçe far yanardı. Bu olay bundan 30 yıl öncede vardı. Yıl 2023 ve şarjı biten araca bir istasyondan sarj veya başka bir araçtan sarj olayı konuşuluyor. Mevcut enerjisi ile tekeri dönen bir makine nasıl kendi kendini sarj etmez yada edemez. Tavana bir iki panel ile elektrik tüketimi nasıl azaltılamaz. Bunlar bana çok komik ve kapitalist sistemin oyunu gibi geliyor. Önce bu şarj olmak zorunda olan arabaları bir alın da, sonra bakarız havasındalar. Bu konuda bizi aydınlatıcı bilgiler gerekli.

Expand full comment
author

Bu söylediklerinizin hepsi farklı modellerde deneniyor. Güneş panelli tavan ve kaportaya sahip modeli bültenin arşivinde bulabilirsiniz. Frenleme sırasında enerji üreterek pilleri şarj etme meselesi llk nesil hibrit araçlardan bugüne hizmet veriyor. Bisiklet dinamosu örneğinin sürtünme kaybı sebebiyle getirisi götürüsünden fazla.

Elektrikli araçların şarj olmak için ihtiyaç duyduğu enerji miktarı şimdilik ancak harici kaynaklardan edinilebiliyor. Aksi taktirde ya konfordan ya da zamandan fedakarlık etmek zorunda kalıyoruz.

Expand full comment