16 Comments
Jun 2·edited Jun 2Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Hayatları kolaylaştıran teknolojisini tabandan tavana en yaygın ve nitelikli şekilde halkın kullanımına sunan ülke Japonya olsagerektir. Yani adamlar teknoloji çağını iliklerine kadar yaşıyorlar üstelik yakın zamana kadar kültürel kodlarından ödün de vermeden. Ülkemizde okuyan Afrikalı bir genç "Ya sizin kadar hüzünlenmeyi seven ülke görmedim.. Bizim oralarda üzülmek kedeerlenmek için şarkı dinlemeyiz. Meğer benim keder, efkar gibi farklı duygularım da varmış burada yaşadım." mealinde sözler sarfetmişti işte Japonya'da kimbilir ne teknolojik kolaylıklar var bizim aklımızın ucundan bile geçmeyen.

Belki Marsta koloni kuramayacğız ama kurmak için geliştirdiğimiz teknoloji Mars'a benzemeye başlayan dünyamızda bize çok faydalı olacağa benziyor.

Diş çıkaran ilaç bak benim aklıma gelmişti 🙂

Teşekkür ederiz kolay gelsin herkese çok selam ⚘👋

Expand full comment

Yine zurna dürüm ebadında bir bültenle karşınızdayım. Çok güzel bir benzetme :)

Expand full comment
Jun 2Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Yine dopdolu içerikle hafta sonunu geçiriyoruz. Gün geçmiyor ki şaşırmadığımız bir gün olsun. Her gün yeni bir " EN " le karşılaşıp şaşırıyoruz. Gerçi lambalı radyo gören nesil olarak artık şaşırmıyorum.

Bana deselerki bir gün yada yakın zamanda kapının önündeki arabana binip ay'a gideceksin.. Hiç şaşırmam.

Oysa geçmişte senelerce telefon sırasında beklerken "telefonu cebine koyacaksın bütün dünya ile konuşacaksın " dediklerinde çok şaşırmıştım ve aynı zamande "heyecanlanmıştım" Yüreğim çarpmıştı. O günle bu gün arasındaki farkda bu bence.

Artık hem şaşırmıyorum hem heyecanlanmıyorum.

İnsan neden bir türlü Dünyaya uyum sağlayamadı. sorusunun cevabı burada gizli olabilir..

Expand full comment
Jun 5Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Zurna dürüm tadında... :)

Expand full comment
Jun 3Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Yine harika bir bulten olmus; elinize, emeginize saglik, cok tesekkurler.

Expand full comment
Jun 2Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Teşekkürler. Bir bayan olarak sizden çok enteresan ve değişik haberler alıyor ,oğullarima ,anneme iletiyorum.Değişen ve gelişen Dünya yı sayenizde yaķınen takip ediyoruz.

Expand full comment
Jun 2Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Emeğine sağlık Serdar abi.

Expand full comment

Amirim İsviçre'deki yol bakım köprüsü ile ilgili konsept bir çalışmanın olduğuna dair ayrıntılı bilgilere rastlamıştım, ilgililer için link paylaşıyorum. https://www.linkedin.com/posts/kursad-akpinar-98186326_astra-bridge-aufbau-blick-hinter-die-kulissen-activity-7196056704554270720-lWzv?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

Expand full comment

Acikcasi ben de ciktim e-mail aboneliginden :) Sahsi sebebim ise su sekilde. Icerik cok dolgun oldugu icin gelen e-maili ustunkoru okumak istemiyorum, bu nedenle gelen kutusunda bekledikce bekliyor gunluk isler devam ettigi icin. Sonra uzerine bir sonraki haftanin bulteni geliyor, bu kez sucluluk duygusu hissetmeye basliyorum okuyamadigim icin. Cozumu ise web tarayicisinda cok kullanilanlar bolumune aldim ve gun icinde ara ara tiklayip okumaya calisiyorum.

Expand full comment

Serdar amirim, bi podcast talebimiz olsa? Burada yayınladığınız bir çok bilgi ciddi değerli ve sonradan kullanılmak üzere arandığı zaman ulaşılması elzem.. Ancak Substack üzerinde arama fonksiyonu yeterince gelişmiş değil. (bu diğer mecralarda da böyle. Özellikle zayıf bırakılıyor diye düşünüyorum ama başka konu.) Bu yüzden not alma ve arşiv oluşturma hedefi ile aratışma yapıyorum. Bu konuda sizin de görüş ve yönlendirmeniz bir yayın olarak çok önümüzü aydınlatır. Yapay zekanın arşivde gezinmesi değerini arttıracak ve buna önlem almak da ikinci hedefim.

Expand full comment
author

Bu blogun içeriği sesli olarak aktarmak adına pek uyumlu değil. Üstelik podcast içerik araması için çok daha kısıtlı bir seçenek. Şuradaki yazımda biraz değinmiştim: https://www.mserdark.com/dunya-halleri-bultenine-yonelik-bir-ara-guncelleme/

Öte yandan bültenin içeriği için özel bir arama motorum var. Gayet iyi çalışıyor. Şuradan deneyebilirsiniz: https://cse.google.com/cse?cx=d39338d50c5014bdd

Expand full comment

BUradan giriş yapmış olurum. Teşekkürler amirim.

Expand full comment

"Bu hafta abonelikten ayrılanlarla ilgili bildirimi açtım. E-posta adresinden anladığım kadarıyla istifa eden 30’a yakın abonenin büyük bölümü kadınlardı."

“Bana cehennem gösterildi. Halkının çoğunun kadınlar olduğunu gördüm.” (Buhari, İman 21.)"

Expand full comment

Hap spermleri felç ediyor ama yan etkisi yok öyle mi?

Expand full comment
Jun 2Liked by M. Serdar Kuzuloglu

Tedavi sonrasi tekrar dogurgan hale gelebilmis fareler

Expand full comment
deletedJun 2·edited Jun 2
Comment deleted
Expand full comment
author

Merhaba,

30 senedir medyanın istisnasız her mecralarında içerik ürettim; üretmeye de devam ediyorum. Bütün bu süreçte sıradan, herhangi bir şey yapmaktansa iyi, özenli bir şeyi yapmayı tercih ettim. Amacım hiçbir zaman herkese ulaşmak olmadı.

Bilmenin, öğrenmenin peşinde olan zahmetine katlanacak, sabrını ve emeğini gösterecektir. Algoritmaları beslemeye, dikkati dağınık insanlara ulaşmaya çalışınca işin sonu kaçınılmaz olarak "4 ekmek arası baton sucuk yedim" tarzına sokuyor herkesi.

Teşekkürler, selamlar.

Expand full comment